Tatildeyseniz, Facebook’ta Ne Gönderilmez?

Boş bir eve dönmeyin.

İnsanların tatile gitmekten daha fazla sevdiği bir şey var mıdır? İster içlerindeki küçük süslü şemsiyeleriyle içeceklerin servis edildiği tropik bir adaya gitmek olsun, ister belki onun için aylardır para biriktirdiğiniz Disney Dünyasına bir aile gezisine gitmek, her ne durum olursa olsun, biz hepimiz tatilleri severiz.

Biz ayrıca, Facebook gibi sosyal medya siteleri aracılığıyla tatil deneyimlerimizi diğerleri ile paylaşmayı severiz.

Biz beş yıldızlı bir restoranda pahalı bir yemek yerken, işte çalışıp çabalayan arkadaşlarımızı kıskandırmayı istemez miyiz? Tabii ki, isteriz, fakat bunu yapmanın bir doğru yolu ve bir yanlış yolu vardır ve eğer dikkatli değilseniz, tatilinizden dönebilir ve evinizi değerli eşyalarından yoksun bulabilirsiniz.

Facebook’ta, size ve ailenizin kişisel güvenliğine aşırı risk eklemeksizin, tatil deneyimlerinizi paylaşmanıza yardım edecek birkaç ipucu buradadır.

  • Hala Tatildeyken, Tatiliniz Hakkında Hiçbir Durum Güncellemesi Göndermeyin

Yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri, hala tatilde iken tatiliniz hakkında bir şeyler göndermektir. Sosyal medyayı derinlemesine tarayan bir hırsız veya belki sizin tatil gönderilerinizi tesadüfen gören bir arkadaşınızın suça meyilli kardeşi, düşünüp taşınabilecek ve siz tatildeyken gönderdiğinizden dolayı sizin evde olmadığınız sonucunu çıkarabilecek.

Yukarıda bahsedilen gerçek göz önüne alındığında, onlar, yakın zamanda geri dönmeyeceğinizden dolayı evinizi soymak için yeterinden fazla zamanları olacak.

Durum gönderilerinizi görmek için bütün yabancılara izin verdiği için yerel bir kütüphanede arkadaşınız Facebook hesabını bağlı olarak bırakmış olabileceğinden sizin durum gönderinizin “sadece arkadaşlara” yollandığını asla farz etmeyin.

En önemli gerçek: Bir oda dolusu yabancı ile tatilinizin detaylarını paylaşmayacaksanız, eve güvenli bir şekilde dönene dek Facebook’ta durum gönderisi paylaşmayın.

  • Tatildeyken Resimler Göndermeyiniz

Tatilde o pahalı restoranda iken keyfini çıkarmak üzere olduğunuz bir dekadan tatlının resmini şipşak çektiniz ve gönderdiniz mi?

Böyle yaparak, gizlilik ayarlarınıza bağlı olarak, onu çektiğiniz zaman bir resmin üst verisine gömülmüş GPS tabanlı konum etiketi bilgisi içinde şu anki konumunuzu az önce vermiş olabilirsiniz. Bu konum etiketi bilgisi, resmin nerede çekildiğini Facebook’un bilmesine izin verebilir, yine sizin gizlilik ayarlarınıza bağlı olarak, hem arkadaşlara hem de yabancılara sizin mevcut konumunuzu sunabilir.

  • Siz Ve Onlar Hala Tatildeyken Tatilci Arkadaşları Etiketlemeyin

Arkadaşlar veya aile ile tatil yapmak? Siz hepiniz hala tatildeyken resimlerde veya durum güncellemelerinde onları muhtemelen etiketlememeniz gerekir çünkü böyle yaparak onların mevcut konumlarını dahi göstereceksiniz. Onlar, yukarıda bahsedilen aynı nedenlerden dolayı kendileri hakkındaki bu bilginin ifşa edilmesini büyük ihtimalle istemezler.

Herkes güvenli bir şekilde evde olana dek bekleyin ve ardından eğer etiketlenmek isterlerse daha sonra etiketleyin.

Başka birisi tarafından etiketlenme korkusu? İzniniz olmaksızın başka birisi tarafından etiketlenmeyi engellemek için gizlilik özelliği Facebook Etiket Gözden Geçirmeyi Etkinleştirin.

  • Gelecek Seyahat Planlarınızı Göndermeyin

Facebook’ta gelecek seyahat planlarını ve gezi programlarını göndermek dahi çok tehlikeli olabilir.

Eğer belli bir zaman ve mekanda bir yerde olacağınızı gönderirseniz ardından suçlular sizi orada bekliyor olabilir, ya da siz eve dönmeden önce evinizi ne kadar sürede soymak zorunda olduklarını bilmelerine yardım edebilir.

Sizin aileniz ve işvereniniz seyahat planınızın ayrıntılarını bilmesi gereken tek insanlardır, bilgileri Facebook’ta göndermeyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *