Facebook’ta Asla Paylaşmamanız Gereken 5 Şey

Gizlilik ayarlarımızın doğru bir şekilde ayarlandığından emin olmamız şartıyla arkadaş çevremizde güvenli ve rahat olduğumuzu düşünürüz.

Sorun, bizim bilgilerimize gerçekten kimin baktığını asla bilemememizdir.

Arkadaşımızın hesabı birkaç sahte uygulama yüklediği zaman çalınmış olabilir ya da oturumu kapatmayı unuttuğu için onların tuhaf amcası kullanıyor olabilir. Sizin ve ailenizin güvenliği yararına Facebook’ta asla paylaşmamanız gereken bazı bilgiler vardır. Facebook ve/veya diğer sosyal ağlarda kaldırmayı ya da paylaşmamayı düşünmeniz gereken 5 şey buradadır.

Sizin ya da Ailenizin Tam Doğum Tarihi

Facebook duvarımıza arkadaşlarımızdan “ doğum günün kutlu olsun” almayı hepimiz seviyoruz. Özel günümüzde bize küçük bir not yazmak için yeteri kadar özen gösteren ve hatırlayan insanları tanımak hepimizin içini sıcakcık hissettirir. Doğum gününüzü listelediğiniz zaman sizin kimliğinizi çalmak için gerekli olan kişisel bilginin 3 ya da 4 parçasından birini hırsızlara sağlıyor olmanız sorundur. En iyisi tarihi hiç listelememektir, fakat eğer yapmalıysanız, en azından yılı dahil etmeyin. Nasılsa, sizin gerçek arkadaşlarınızın bu bilgiyi bilmeleri gerekiyor.

İlişki Durumunuz

Bir ilişkiniz olsun ya da olmasın, bunu kamu bilgisi yapmamak en iyisidir. Gizli takipçiler sizin yeni bekar olduğunuzu bilmekten hoşlanırlar. Eğer durumunuzu “bekar” olarak değiştirirseniz, piyasada olduğunuzdan gizlice takibe yeniden başlamayı dört gözle bekleyenlere yeşil ışık yakarsınız.

Bu, sevgiliniz artık etrafınızda olmadığından evde tek olduğunuzu bilmelerine dahi izin verir. En iyi yol profilinizde bunu sadece boş bırakmaktır.

Mevcut Konumunuz

7/24 nerede olduklarını insanların bilmesine izin veren Facebook’ta konum etiketleme özelliğini seven bir sürü insan vardır. Tatilde olduğunuzu ( ve evde olmadığınızı ) herkese az önce anlatmanız sorundur. Eğer tatilinizin ne kadar süreceğini eklerseniz bu durumda hırsızlar sizi ne kadar sürede soymak zorunda olduklarını tam olarak bilirler. Benim tavsiyem konum bilginizi hiç vermemektir. Onlar işte çalışıp çabalarken siz şemsiyeli içeceğinizi yudumladığınızı onların ne kadar kıskanmaları gerektiğini bilmelerine izin vermek için arkadaşlarınıza ileti yazdığınız veya eve gittiğiniz zaman daima tatil resimlerinizi yükleyebilirsiniz.

Evde Yalnız Olduğunuz Gerçeği

Durumlarında evde yalnız oldukları gerçeğini çocuklarının asla koymadığını ebeveynlerin temin etmeleri aşırı derecede önemlidir. Tekrar, bir oda dolusu yabancının içine girmez ve onlara evinizde yalnız olacağınızı anlatmazdınız öyleyse bunu Facebook’ta da yapmayınız.

Sadece bizim arkadaşlarımızın durumumuza eriştiğini düşünebiliriz, fakat kimin onu okuduğuna dair bir fikrimiz gerçekten yok. Bir arkadaşınızın çalınmış bir hesabını olabilir ya da kütüphanede biri omuzlarının üzerinden okuyor olabilir.

Yabancıların bilmesini istemediğiniz profilinizdeki ya da durumunuzdaki herhangi bir şeyi koymamak en iyi temel kuraldır. Mümkün olan en sıkı gizlilik ayarlarına sahip olabilirsiniz, fakat eğer arkadaşınızın hesabı taviz veriyorsa o zaman o ayarlar yok olur.

Çocuklarınızın İsimleriyle Etiketlenmiş Resimleri

Çocuklarımızı seviyoruz. Onları güvende tutmak için her şeyi yaparız fakat çoğu insan bir saniye bile düşünmeden Facebook’ta çocuklarının etiketlenmiş videolarının ve resimlerinin yüzlercesini paylaşır. Hatta biz profil resmimizi çocuklarımızınkiyle değiştirecek kadar ileri gideriz.

Muhtemelen 10 ebeveynden 9’u doğumdan sonra hala hastanede iken çocuklarının tam adını ve kesin doğum saatini ve tarihini paylaştı.

Çocuğumuzun ve onların arkadaşlarını, kardeşlerimizin ve diğer akrabalarımızın resimlerini paylaşırız. Bu tür bilgiler yağmacılar tarafından çocuğunuzu ikna etmek için kullanılabilir. Onların çocuğunuzla dostane bir ilişki inşa etmelerine izin veren detaylı bilgileri bildiklerinden dolayı çocukları gerçekten bir yabancı olmadıklarına ikna etmek ve güven inşa etmek için akrabalarınızın, arkadaşlarınızın ve çocuğunuzun adını kullanabilirler. Eğer çocuğunuzun resimlerini paylaşmanız gerekiyorsa bu durumda en azından onların tam isimleri ve doğum tarihleri gibi kişisel olarak tanımlayan bilgileri kaldırmanız gerekir. Resimlerde onları etiketlemeyin. Nasıl olsa gerçek arkadaşlarınız onların isimlerini bilirler.

Eğer ben Facebook’ta kendi çocuklarımın bütün etiketlenmiş resimlerini tamamen kaldırdım dersem ikiyüzlü biri olurum. Gururlu ebeveynler olarak çektiğimiz resimlerin sunulan miktarı zor bir görevdir fakat ben onlar üzerinde başladım ve bitine kadar günbegün bir parça yapacağım.

Son olarak, çocuklarınızın, arkadaşlarınızın, akrabalarınızın resimlerini etiketlemeden önce iki kez düşünün. Yukarıda bahsedilen sebepler için çocuklarını sizin etiketlemenizi istemeyebilirler. Resimlere bir link gönderebilirsiniz ve eğer isterlerse çocuklarının yerine kendilerini etiketleyebilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *