Facebook Sahte Hesaplara ve Spam İçeriğe Karşı Yeni Önlemler Alıyor

Facebook sahte hesaplarla ve bu hesapların şirketin sosyal medya platformunda paylaştığı spam içerikle mücadele etmek için bir dizi yeni önlem aldığını duyurdu.

Menlo Park merkezli internet devi, Perşembe günü yayınlanan bir habere göre “anlamlı” çevrimiçi etkileşimin önemini vurgulayarak, ister botlar tarafından ister insanlar tarafından kontrol edilsin her tür sahte hesabın sosyal medya genelindeki bütün kullanıcı deneyiminin bozulmasına sebep olduğunu belirtti. Bunun bilincinde olan ve önlem almak isteyen firma şu anda sahte Facebook hesaplarını ve bu hesapların yaydığı bütün spam içeriği ortadan kaldırmak için yeni değişiklikler getirme aşamasında.

Facebook sahte hesap

Şirketin mühendisleri sahte içerik paylaşımında bulunan, spam yaptığı ve sahte olduğu onaylanan pek çok Facebook hesabını ve paylaşımını profillemeyi başardı. Profillemeyle elde ettikleri bilgileriyse paylaştıkları içeriğin gerçek bilgiyi yansıtmadığı görülen hesapların etkinlik kalıplarını tanımlamak için kullandılar.

Bunun yanı sıra, şirketin yaptığı açıklamaya göre Facebook’un bu yeni algoritmaları belirli bir gündemi yapay ve zorla sosyal medya platformundaki kullanıcılara dayatmaya çalışabilecek potansiyel şüpheli hesapları normal kullanıcılardan ayıklayacak. Bunun için paylaşımların yeniden gönderim sıklığı ve kişisel mesajlaşma oranı gibi kıstaslar dikkate alınacak.

Facebook’un tanıttığı yeni sahte hesap karşıtı önemlerin, şirketin “sahte etkinlik” olarak adlandırdığı materyalin bugüne kadarki yaygınlaşmasını önemli ölçüde azaltacağı düşünülüyor. Bu sahte etkinlik ile hem spam hem de alakasız yazılar gibi, aynı zamanda yoğun olarak rastlanılan, belirli sitelere trafik yönlendirip bunun sonucunda reklam geliri etmeyi hedefleyen sahte hesapların yanıltıcı paylaşımlar da kast ediliyor.

Menlo Park merkezli sosyal medya devi söylendiğine göre bahsedilen yeni önlemleri zaten bir süredir test etmekteymiş. Şirketin Perşembe günü açıkladığı gibi aslında çoktan Fransa’daki 30,000’den fazla sahte hesabı ortadan kaldırmak için bu önlemleri kullanmış.

Facebook ayrıca her sahte hesabın sosyal ağdan kaldırılmayacağını belirtti. Bütün yaptırımlar duruma ve ihlalin sıklığına bağlı olarak uygulanacak. Buna ek olarak, sahte Facebook hesaplarına karşı alınacak tanıtılan bu yeni önlemler artık dünya genelinde uygulanmaya başlamış olsa da arkasındaki atıl metodoloji şirketin araçlarını test etmeye ve sonuçları değerlendirmeye devam etmesiyle zaman içerisinde gelişimini sürdürecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *