Bu 5 Şeyi Facebook Hesabınızdan Hemen Kaldırın

Facebook profilinizden kaldırmayı düşünebileceğiniz birkaç kişisel veriye bakalım.

  •  Doğum Tarihiniz

İyiki Doğdun güzeldir ancak bunu paylaşmanız 3-4 parçalık bir bulamaya sahip olan kimlik hırsızlarının bu parçalrı toplamasına yardımcı olursunuz.

Arkadaşlarınızın doğumgününüzü hatırlamaları ve “İyiki Doğdun” yazmaları kimliğinizin çalınmasına değer mi?

Arkadaşlarınızın görmesi için doğum gününüzü orada olmamaya kesinlikle katlanamıyorsanız, kimlik hırsızları için işleri biraz zorlaştırmak için en azından doğum yılınızı kaldırın.

  • Ev Adresiniz

Ev adresinizi Facebook profilinize ekleyerek büyük bir risk altında bulunuyorsunuz. Tatildeyken bir yerde “yer bildirimi yaptıysanız”, hırsızlar evinizde olmadığınızı bilecekler ve ayrıca profilinizde eklediğiniz için evinizi tam olarak nerede bulacaklarını bilecekler.

“Sadece Arkadaşlar” izinlerine güvenmeyin, zira onlar da hesaplarını kütüphane veya internet kafe gibi halka açık yerler de çevrimiçi unutmuş olabilirler bu yüzden en iyisi adresinizi Facebook adresinizden silmeniz.

  • Gerçek Telefon Numaranız

Ev adresiniz gibi, kişisel telefon numaranız da bulunduğunuz yer hakkında ek bilgiler ortaya çıkarabilir. Arkadaşlarınızın sizi telefonla aramasını istiyorsanız, gelen aramaları “gerçek” telefon numaranıza yönlendiren bu numarayı vermeye gerek bırakmayan ücretsiz bir “Google Voice telefon numarasını yazınız.

Bu yazımıza bakarak kimliğini korumak için bir Google Voice numarasını nasıl kullanacağınıza ilişkin ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz: Google Voice’u Kişisel Gizlilik Güvenlik Duvarı İçin Nasıl Kullanılır.

  • İlişki Durumunuz

“Karmaşık”, bu ne anlama geliyor? Stalker, durumunuzu “bir ilişkide” değiştirdiğinizden beri sizi takip etmeye devam etmek için yeşil ışığa sahip oldukları anlamına geldiğini düşünebilir. Ayrıca, çılgın kişiler, şaşkınlık için potansiyel bir hedef olarak sizi bulmak için korkutucu Facebook Graph Search aracını kullanabilir.

Facebook’ta Asla Paylaşmamanız Gereken 5 Şey

Bu, yabancılara açıkça söylemek rahat hissedebileceğiniz bir şey mi? Değilse profilinizden tamamen kaldırın.

  • İşle ilgili bilgi

XYZ şirketinin bir çalışanı olmaktan gurur duyabilirsiniz, ancak bu şirket çalışanlarımızın şirketle ilgili bilgileri Facebook’a koymasını istemeyebilir. Rekabetçi bir bilgi arayan sosyal medyaya göz attığınızda yaklaşmakta olan bir ürün veya proje üzerinde ne kadar heyecanlı olduğunuzu merak eden masum yazılarınız, rakiplerinize bir avantaj sağlayabilir.

Profilinizde şirket bilgileriniz varsa o firmanın bir temsilcisi olarak görülebilirsiniz ve patronunuz sizinle birlikte utanç verici sarhoş bir fotoğraf paylaştıysanız, özellikle üstünüz de şirketinizin logolu bir gömlek giyiyorsanız, bu ilişkiyi beğenmeyebilir.

Yukarıdaki bilgileri profilinizden çıkarmaya ek olarak, Facebook’un ayarlarınızdan herhangi birini daha genel bir şekilde değiştirip değiştirmediğinizi görmek için Facebook gizlilik ayarlarınızı düzenli olarak incelemelisiniz. Daha fazla yardım bilgisi için Facebook gizlilik bölümümüze göz atın.

Facebook Takip Programı Deneyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *